Bulharsko má již rok zákon na opensource státní systémy

Před rokem začal v Bulharsku platit zákon, který nařizuje úřadům při vývoji informačních systémů využívat opensource a dokonce mít i klíčové informační systémy státu jako otevřené. Nová úprava platí již rok, přesto se vše mění jen pomalu, neboť samozřejmě všechny úřady díky lobování IT obrů využily přechodné doby na maximum. Přesto se již teď ukazuje, že dochází opravdu ke zvýšení efektivity a zlevnění vývoje systémů.
Úřady musí buď vzít stávající opensource produkty, nebo zadat vývoj jehož cílem je zcela otevřený systém s veřejně přístupným kódem. Opensource v této zemi tak má doslova na růžích ustláno. Přes původně veliký odpor ICT dodavatelů se i oni museli přizpůsobit, bez opensource to totiž nejde. Můžeme to částečně brát jako inspiraci pro Česko, i když i Bulharský způsob má své mouchy. Docela těžko se totiž shánějí opravdu schopní dodavatelé zejména pro velké státní systémy či pro systémy pro specifické účely.
I u nás se veřejná správa pokouší zbavit takzvaného "vendor lock-in" - tedy závislosti na dodavatelích. Omezuje pořizování vývoje uzavřených řešení, i velké informační systémy postupně znovu soutěží v otevřených výběrových řízení, daleko více dbá třeba i na vlastnictví zdrojových kódů a dokumentace, atd.
Připomeňte si rok starý článek na serveru TechNet.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat