Víte, že... si na internetu díky veřejné správě můžete přečíst o závadných potravinách, či si zjistit proč zavřely kontrolní orgány vaši oblíbenou hospodu?

Elektronická veřejná správa - to nejsou jen nudné registry, nebo obrazovky složitých formulářů, či diagramy nepochopitelných architektur. To co lidi asi zajímá víc jsou konkrétní služby, které veřejná správa nabízí. I když se o nich většinou moc neví, takové opravdu existují. A nepotřebujete k nim desatery přihlašovací údaje, nebo datovou schránku. Hovoříme o veřejně dostupných zajímavých datech a službách, které již dnes veřejná správa nabízí.

Na internetu si můžete ve specializovaném portálu Potraviny na pranýři procházet data o závadných potravinách, kontrolách restaurací, obchodů a dalších provozoven, ale třeba se i podívat na to, proč byla zavřena nějaká hospoda, kam jste rádi chodili a ten zápach a špína vám už vlastně ani nevadily. Podívejte se třeba na obchody uzavřené inspekcí i s důvodem jejich uzavření.

Tento portál trochu překvapivě provozuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a jedná se tak o portál orgánu veřejné správy. A aby toho nebylo málo, je k dispozici i oficiální mobilní aplikace s těmi samými daty, ale pro mobilní telefony i s pár funkcemi navíc.

Ano, i tohle je egovernment. Sice se sem tam objevují hlasy, že takhle pranýřovat ty, co porušují úmyslně zákony a normy je neetické nebo že dokonce dochází k porušování jejich práv, ale co práva nás - zákazníků? My takovým portálům fandíme. A i proto jsme rádi, že jsme informaci o tomto webu mohli přinést.

Žádné komentáře:

Okomentovat