Tři věci co nás podle ICTU čekají ze sněmovny


Tento týden se konal tradiční společenský večer ICT unie. Mimo jiné na něm vedení ICTU spolu s poslanci PSP hovořilo o třech klíčových věcech, které by měly jít z poslanecké iniciativy a měly by se stihnout ještě v tomto volebním období. Trochu si je pojďme představit.

1. Právo na digitální službu

Zákon o právu na digitální služby (označovaný i jako Digiústava) je již ve sněmovně a nyní se projednává ve výborech. Mělo by se jednat o zákon, který na jednom místě udává veškerá digitální práva občanů vůči veřejné správě. Od digitálních podání, přes sdílení údajů, až po digitální ekvivalent ověřeného podpisu.

Zákon podpořily všechny poslanecké kluby, v prvním čtení pro něj hlasovalo 150 poslanců. Teď se řeší, jakým způsobem se digitální práva budou vykonávat. Chybí totiž prováděcí zákony.

Zákon se v létě projedná ve výborech a v říjnu by měl být schválen sněmovnou, tedy je reálná šance, že bude schválen a vyhlášen ještě letos.

2. Digitální technická mapa ČR

Jedním z neustále se opakujících problémů je nedostatek dostatečně garantovaných zdrojů o různých sítích a komunikačních vedeních v ČR. Tomu by měly napomoci dvě zásadní legislativní úpravy. První je zcela nový a hlavně “digitální” Stavební řád, který má standardizovat a zjednodušit a zelektronizovat agendu stavebních řízení. Tou druhou je Digitální technická mapa ČR. Má se jednat o jednotnou mapu všech sítí a komunikací, kterou bude spravovat stát a vlastníci sítí do ní budou muset zapisovat aktuální údaje.

Spolu s tím by se měly vybudovat i úložiště pro elektronickou projektovou dokumentaci, nebo Portál stavebníka či Portál stavebního úřadu.

Tato legislativa by se měla představit na červencové schůzi a očekává se její přijetí v první polovině roku 2020.

3. BankID jako elektronická identifikace bankou

Nyní může kdokoliv využívat elektronické služby státu prostřednictvím elektronické občanky. Nicméně existují i dostupnější a stejně důvěryhodné elektronické identity, jako je například bankovní identita.

Česká bankovní asociace spolu s ministerstvy připravuje legislativu, která by umožnila používat identitu z elektronického bankovnictví místo elektronické občanky a také s její pomocí přistupovat k elektronickým službám.

Tato legislativa by se měla představit v září a projednávat v příštím roce.