Zákon o právu na digitální služby prošel sněmovním výborem pro veřejnou správu


V pondělí se sešel Podvýbor pro eGovernment a ve čtvrtek pak celý Výbor pro veřejnou správu Poslanecké sněmovny. Na programu měl mimo jiné i Zákon o právu na digitální služby a změnové doprovodné zákony. Oproti očekávání se kolem samotného zákona na výboru nekonala ani moc velká debata. Hladce tak prošel jak zákon, tak schválení komplexního pozměňovacího návrhu k zákonu.

Komplexní pozměňovací návrh ke sněmovnímu tisku 447 zpracovalo Ministerstvo vnitra, které si tím vyžehlilo fakt, že k samotnému zákonu o právu na digitální služby neexistovaly novely souvisejících zákonů, bez kterých by PDS nebylo proveditelné. Častá kritika ze strany ICT unie i poslanců na vnitro byla vyslyšena a tak se zpracoval opravdu rozsáhlý komplexní návrh obsahující zejména novely těch souvisejících EG zákonů.

Jednání celého výboru, kde pro návrh se zapracovaným komplexním pozměňovacím návrhem hlasovalo všech 17 přítomných členů, předcházel pondělní podvýbor pro eGovernment. Tam byla debata o PDS rozsáhlejší, neboť tam ministerstvo muselo zdůvodňovat právě onen komplexní změnový návrh. Debata byla místy velice odborná a technická, jako třeba výměna údajů, či elektronická potvrzení.

Poslanec Ondřej Profant (Piráti) chtěl původně do zákona vložit speciální ustanovení, že MŠMT má elektronicky vydávat potvrzení o studiu pro všechny studenty všech škol, nicméně po debatě se zástupci MŠMT z toho je jen doprovodné usnesení výboru, který žádá MŠMT, aby do dvou let takovou službu zajistilo.

Naštěstí se nenaplnily obavy, že proti sobě půjdou dva změnové návrhy - jeden zpracovaný vnitrem a druhý poslanci za Piráty. To ovšem neznamená, že se nějakých návrhů nemůžeme dočkat ještě ve druhém čtení.